Koszty uzyskania przychodów dla twórców w 2018 roku

dodano: 2017-12-27

W zakresie kosztów uzyskania przychodów dla twórców wprowadzono w 2018 roku dwie bardzo istotne zmiany.

Pierwsza zmiana jest jednoznacznie pozytywna. Maksymalną wartość rocznych kosztów podatkowych, którą w ramach limitu 50% uzyskanych przychodów mogą rozliczać tzw. "twórcy" zwiększono dwukrotnie, bo z 42.764 zł do 85.528 zł. W praktyce oznacza to, że przychód roczny o wartości max. 171.056 zł twórcy będą mogli pomniejszyć o koszty podatkowe w wysokości 50% przychodów (czyli o 85.528 zł).

Druga zmiana jest negatywna. Ustawodawca zdecydował się bowiem zamieścić w ustawie o CIT (art. 22 ust 9b ustawy o PIT) zamknięty katalog zawodów, które mogą korzystać z opisywanych preferencji. Są to następujące rodzaje działalności:

  • twórczej w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
  • badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej;
  • artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
  • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
  • publicystycznej.

Konsekwencją sporządzenia zamkniętego katalogu działalności, które mogą korzystać z preferencji jest zawężenie zakresu stosowania tego przepisy. Tym samym nie będzie już możliwe (tak jak to było dotychczas) stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do zawodów niewymienionych w tym katalogu, czyli np. do niektórych dochodów osiąganych przez prawników, doradców podatkowych, doradców inwestycyjnych, analityków, inżynierów, projektantów, specjalistów IT (poza programistami), tłumaczy, projektantów odzieży, geodetów, copywriterów, itp.

Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku i należy je stosować do dochodów uzyskanych po tym dniu. Oznacza to, że rozliczając dochody osiągnięte w 2017 roku należy stosować przepisy obowiązujące dotychczas (sprzed nowelizacji).

***

Jeżeli mają Państwo pytania w tym zakresie to zapraszam do kontaktu!

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy nr 11542

tel. 502-468-473

mikolaj.przybyl@mp-consulting.plNapisz do nas

Dane kontaktowe

Na skróty

Aktualności Kontakt O mnie Oferta
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia