STIR - nowy sposób weryfikacji kontrahentów

dodano: 2018-01-18

Dnia 13 stycznia br. Ministerstwo Finansów uruchomiło stronę internetową, na której można zweryfikować rzetelność kontrahenta. Adres strony to:

http://www.mf.gov.pl/krajowa-administracja-skarbowa/dzialalnosc/wykaz-podmiotow-niezarejestrowanych-oraz-wykreslonych-i-przywroconych-do-rejestru-vat

Podając NIP oraz co najmniej 5-literowy fragment nazwy kontrahenta możemy sprawdzić, czy znajduje się w jednym z prowadzonych przez fiskusa wykazie podatników:

  • niezarejestrowanych przez skarbówkę na VAT, albo wykreślonych z rejestru VAT, ponieważ np.: kontrahent nie istnieje, nie można się z nim skontaktować, nie stawia się na wezwanie urzędu skarbowego, zawiesił działalność na co najmniej 6 miesięcy albo przez ten okres nie składał deklaracji VAT (wykaz, o którym mowa w art. 96b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT);
  • których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona (wykaz, o którym mowa w art. 96b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Intencją Ministerstwa Finansów jest to, żeby dzięki temu rejestrowi uczciwi podatnicy mieli możliwość rozpoznania nieuczciwych kontrahentów. To z kolei ma przyczynić się do zminimalizowania ryzyka nieświadomego udziału w karuzelach VAT.

***

Przy okazji warto przypomnieć o dwóch innych rejestrach pozwalających na weryfikację statusu VAT kontrahentów.

Pierwszy z nich pozwala zweryfikować podatników krajowych. Wpisując NIP kontrahenta można sprawdzić, czy jest czynnym podatnikiem VAT. Adres strony to:

https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/

Drugi rejestr pozwala zweryfikować kontrahentów zagranicznych. Za pomocą tego rejestru można sprawdzić, czy zagraniczny przedsiębiorca jest zarejestrowany jako podatnicy VAT UE w swoim kraju członkowskim. Warto to zrobić np. przed zastosowaniem stawki 0% w WDT. Adres strony to:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=pl 

***

W razie dalszych pytań w tym zakresie zapraszam do kontaktu!

Mikołaj Przybył

doradca podatkowy nr 11542

tel. 502-468-473

mikolaj.przybyl@mp-consulting.pl

 Napisz do nas

Dane kontaktowe

Na skróty

Aktualności Kontakt O mnie Oferta
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia